As Karot Beton Kesme

Bize Ulaşın

Bizi Sosyal Ağlardan Takip Edin

BLOG

Tekirdağ Beton Kesme ve Delme Firmaları

8.11.2018 Etiketler:

2001 yılında kurulmuş olan firmamız, 2005 yılında kurumsal bir kimlikle AS KAROT, Tekirdağ Beton Kesme - Beton Delme ve Güçlendirme Sistemleri olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Tekirdağ AS KAROT, alanında uzman ekip, 17 yıllık tecrübe, geniş makina parkuru onarım harçları ve yapı laboratuvarı ile Türkiye çapında faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir. Firmamız Tekirdağ’da Beton Kesme alanında aşağıdaki hizmetleri vermektedir.


BETON KESME UYGULAMALARI


KAROT İLE BETON KESME

Karot ile beton kesme yöntemi, çürütme yöntemi ile beton kesme, karotiyer uygulaması olarak da bilinmektedir, uygulama yapılacak olan beton yüzeylerin donatılı veya donatısız olmasına bakılmadan beton kesme işlemi yapılabilmektedir.

Karot ile beton kesme yapılacak olan beton zeminlerde beton kalınlığı, 60 cm aşması durumunda beton kesme makinaları uygulama için yeterli olmamaktadır. Uygulama yapılması için beton yüzeyler karot makinaları yardımı ile kesilebilmektedir.

Karot makinaları ile yapılan kesimler gürültü kirliliği oluşturmadan, kolay ve güvenli bir şekilde kesilmesi istenilen alanın çürütme yöntemi ile kesilmesine olanak sağlar.

Karot ile beton kesme işlemi Ø100mm delme çapında yan yana sırayla uygulanmaktadır. Tekirdağ’da Askarot, beton kesme işlemi ile beton yapıdan koparılması gereken betonun (çürütme ile) ayrılması sağlanmaktadır.

Karot ile beton kesme işleminde beton alanlar koparılarak veya zayıflatılarak bina yıkımı gibi işlemlerde büyük ölçüde kolaylık sağlamaktadır.

RAYLI BETON KESME

Hidrolik raylı beton kesme sistemleri tanım olarak; yatay - dikey ve düşey yüzeylerde alanın demir donatılı veya donatısız ayrımı yapılmadan 45º - 90º - 180ºlik açılarla çalışabilen hidrolik veya elektrikli çalışma prensibine sahip olan makinelerdir.

Raylı kesme sistemleri, uzaktan kumanda ile yönetilen beton yüzeylerde titreşim ve tahribat yaratmayan sulu, raylı beton kesme sistemleridir.

Raylı duvar kesme sistemleri, kesim yapılması istenilen alana beton kesme makinesi için tasarlanmış rayların montaj edilmesi ile makinenin ray üzerinde hareket ederek, kesici testerenin hareketini sağlar. Kesilecek beton kalınlığına uygun olan çaplarda bıçaklar sistem ünitesine montaj edilerek beton kesme uygulaması yapılır.

HALATLI BETON KESME

Halatlı beton kesme sistemleri, bir diğer ismi ile de bilinen tel ile beton kesme yöntemi, beton bloklarda elmas halatlar kullanılarak uygulanan bir kesim yöntemidir. Beton kesme uygulamalarında en gelişmiş sistem olarak bilinir. Güç ünitelerine bağımlı, beton kütle çevresinde dönen elmas kesicilerden oluşan tel (halat) desteğiyle yatay ve dikey olarak kesimler yapılabilmektedir.

Halatlı beton kesme makinaları iş ve işçi güvenliği düşünülerek dizayn edilmiştir. Pnömatik tel gerilim kontrol sistemi ile güvenilir bir kesim olanağı sunmaktadır.

Elmaslı tel kesme sistemi, yapılarda ve kontrollü yıkım işlerindeki kesimlerde en hızlı, en ekonomik ve en kolay kesme olanağı sunan bir sistemdir. Halat ile beton kesme yönteminde betonun, donatılı veya donatısız olma ayrımı yapılmaksızın kesim yapmak mümkündür. Diğer beton kesme yöntemlerinde, (karot ile beton kesme, (raylı beton kesme) minimum 1 cm, maksimum 75 cm kalınlıktaki alanlar için kesim yapılabilirken, halat ile beton kesme sistemlerinde bu oran neredeyse sınırsız kalınlıktaki betonlar için kesme olanağı sağlamaktadır.

İş gücü ve zamandan önemli ölçüde tasarruf sağlayan bu sistem, Tekirdağ beton kesme uygulamalarında önemli bir yer edinmiştir.

DERZ İLE BETON KESME

Derz ile beton kesme işlemi ile zemin betonlarında daha düzgün ve durabilitesi daha iyi derzler elde edilir. Düzgün olması gereken döşemeler için derz kesimi daha iyi bir seçimdir. Çünkü kesmenin yüzey düzgünlüğüne etkisi yoktur. Kesim genişliği derinliği kadar önemli değildir. Beton kesme bıçaklarının çoğu 3 ile 6 mm arası kalınlığa sahiptir.

Beton kalınlığının ¼’ü kadar kesilmiş bir Derz Kesme işleminin etkili olabilmesi için doğru zamanda yapılmış olması gerekmektedir. Derz ile beton kesme çok erken yapılırsa kenarları düzgün olmayan bir derz elde edilir, derz kesme çok geç yapılırsa döşemede rastgele çatlaklar ortaya çıkmış olabilir. Derz kesmenin zamanı betonun durumuna göre belirlenmelidir. Beton kesmeye izin verecek kadar sertleşir sertleşmez derz kesme işlemine başlanmalıdır.

Derz kesme makinesi ise bir platform veya stand üzerine montajlanmış motor ve bu motora bağlı olarak çalışan testere ile asfalt kesimi beton kesimi yapabilen makinelerdir. Benzinli, mazotlu, elektrikli olarak çalışırlar.

Derz kesme makinaları asfalt ve saha betonu gibi alanlarda kesim ve uygulama kolaylığı sağlar.

EL TİPİ BETON KESME

Beton kesme işlemlerinde kullanılan bir diğer yöntem olan, el tipi makineler ile beton kesme işlemi; kesilmesi istenilen beton yüzeylerde istediğiniz anda çalışmaya hazır olan sistemdir. El tipi beton kesim makineleri; benzinli, elektrikli motor tipleri ile tahrik edilir.

El tipi beton kesme, her türlü iklim koşullarında ve zor şartlarda en üst düzeyde çalışmak için ideal bir seçimdir. Geleneksel taşlama makinalarına göre iki kata kadar çıkan kesme derinliği, Ø305mm bıçak kullanılarak 120 mm derinliği kadar kesim yapabilme olanağı sunar.

El tipi beton kesme makinaları ile beton yüzeylerde donatılı veya donatısız beton olma ayrımı yapılmaksızın kesim işlemi yapılması mümkündür.